Canan Tolon- 1990 - 1991“Natürmortlar”

26 Şubat-30 Mart 1991

Tolon’un 9 çalışması sergilenmiştir.

Sergi hakkında yazılar:

  • Ludmila Behramoğlu, “Hep Görülenleri Görünür Kılmak”, Cumhuriyet gazetesi, 14 Mart 1991
  • Sezer Tansuğ, “Canan Tolon ve İki Sergisi”, Topaz dergisi, Mart 1991.
  • Anonim, “Bir Sanatçı İki Sergi”, Status dergisi, Mart 1991

“Maçka Sanat Galerisi birçoğumuz gibi benim için de çok şey ifade ediyor. İstanbul’daki ilk sergimi açtığım yerdi. Hissettiğim o heyecanı unutmam mümkün değil. Paraşütle atlamadan evvel hissedilen heyecan ve macera duygusu gibiydi. Tabii Rabia Çapa’nin ilham verici gücü ve varlığı, bu macerada hepimize büyük bir destek oldu.

Uzun bir ayrılıktan sonra 1991’de İstanbul’a dönecek, İstanbul’un sanat dünyasıyla tanışacak, yeni arkadaşlıklar edinecektim. Ve ilk sergimi açtıktan sonra, eğer başarılı olabilirsem, mimarlık mesleğimi nihayet bırakıp, sanatçı hayatıma bütünüyle sarılacaktım. Sergi hazırlıklarımı yaparken Körfez Savaşı patladı. Buna rağmen Maçka Sanat Galerisi’nde sergileyeceğim enstalasyon için gereken tüm malzemeleri, demir, kum, çam, ot tohumları, tuvaller, camlar, teller, çiviler, yani giyecekten başka ne varsa, bavullara doldurup, bomboi uçaklarla San Francisco’dan İstanbul’a vardım. Sığmayan mallar taksinin penceresinden dışarı çıkmış vaziyette, gülle ağırlığında bavullarla, galeriye gece varabildim. O geceden sonra, MSG sanatçısına her zaman kapısı açık bir mekân, Rabia Çapa da sanatçısının her zaman yanında duran bir galericiydi benim için.

MSG, sanatçıların bir araya gelip fikir alışverişleri yapabileceği, sergileyen veya sergilemeyen herkes için müzakereye ve paylaşıma açık, son derece verimli bir ortam oldu. Unutulmaz perşembe akşamları, sanatçıların üzerinde özel tasarım yaptığı beyaz gömlekleri, dışarıya taşan kalabalık açılışları bende çok özel hatıralar bıraktı. MSG’ye ve Rabia Çapa’ya böyle güzel  anlar yaşattığı için çok minnettarım.”

Canan Tolon (29.06.2016)

© 2020 Maçka Sanat Galerisi (MSG)            info@mackasanatgalerisi.com