geri dön / back

TR/ENG

ALP KLANTEN
ALP

7 Şubat - 20 Mart 2012

Alp Klanten'in (1977, Bergisch Gladbach, Almanya) kişisel sergisi ALP 7 Şubat günü açılıyor. Bu, Maçka Sanat Galerisi 35. yıl sergi ve etkinliklerinden Nazlı Gürlek'in küratörlüğünde Eylül 2011 – Haziran 2012 tarihleri arasında düzenlenen BENGÜ BURAK VOLKAN ALP ELMAS İZ başlıklı sergi dizisinin dördüncü kişisel sergisi.

Alp Klanten'in bu ilk kişisel sergisinde, sanatçının 2010-2011 yıllarında İstanbul, Tel Aviv, Berlin ve New York'da çekmiş olduğu fotoğraflardan bir seçki yer alıyor. Çerçevesiz olarak sergilenen bu yedi fotoğraf arasında modern bireyleri tasnifleyen şehir mimarisine ait görüntüler ve sanatçının yakın arkadaşlarının portreleri ile bir heykeltraşı çıplak modelin bacak arasından kalıp çıkarırken gösteren bir kare bulunuyor. Bir karayolu köprüsünün altında freestyle dans eden bir gencin uzaktan görüldüğü kare, bizi, şehir mimarisinin standardizasyonuyla olduğu kadar, bireyleri güçlendiren ve insanları birleştiren arzunun gücüyle de karşı karşı getiriyor.

Alp Klanten, son 6 aydır ICP-Bard Programı İleri Fotoğraf Çalışmaları bölümünde yüksek lisans eğitimini sürdürdüğü New York'da yaşıyor. Klanten'in görsel üretiminin arka planını, eğitimini aldığı sosyal ve politik bilimlere dair teorik altyapı oluşturuyor. Klanten'in şu anki işlerinde, Thomas Struth'la özdeşleştirilen serinkanlı ve ölçülü Düsseldorf okulunun kavramsal imajlarıyla; Nan Goldin ve Ryan McGinley ile özdeşleştirilen günlükvari ve duygusal Amerikan tarzının ve bu iki akımdan beslenen ve gençlik kültürünü belgeleyen imajlarıyla tanınan Wolfgang Tillmans'in etkileri hissediliyor.

Klanten'in fotoğrafları, toplumsal altyapıyı oluşturan şehir strüktürlerini grafiti gibi stratejilerle kendine mal eden ve öznel özerklik alanları yaratan kişilere konuşuyor. Bu imajlar, Klanten'in yakın çevresinden kişilerin portreleriyle bir araya getiriliyor. Kişisel olanın politik olduğunu beyan eden ve queer bakışını ''politik'' bedenlere çeviren Klanten'in sanatı, bireylerin içsel gücünü ve meydan okuma potansiyellerini araştırıyor.

Normal insanların kendilerini tarihte benzeri görülmemiş şekilde görünür olmaya mecbur hissettiği sosyal medya çağında, Klanten'in özneleri özel yaşantıları, içinde yaşadıkları dünya ve sosyal ve politik aidiyetleri hakkında konuşurlarken, diğer yandan da zamanın ruhuna dair izleri taşıyor ve bugünün çeşitli varoluş biçimlerini, stillerini ve arzularını görünür kılıyorlar.