geri dön / back

TR / ENG

Ayşen Urfalıoğlu
"Haz'ın metastasları"

15 Ocak - 23 Mart 2013

Zevkin metastaslarına yamuk bakarak, düzgün bir bakışın gözden kaçırabileceği şeyleri görmeye, anlamaya çalışıyorum. Kokladığım anda içime dolan .......... onun kokusunun, her nefes verdiğimde yok olmasının ve aynı kokuyu duymak istememdeki sonsuz acıyı ............. ........... Asla doyurulamayacak bir arzu - nefes - periyodundaki paradoksun belki de ta kendisi. Al-ver-Al- ver-Al Zihnin karanlıklarına gizlenmiş olan -onun- kokusunun kapısı yalnızca ona açılırken, devamlılık için çıkmak zorundadır.

Dürtünün asıl amacı kendini yeniden üretmek, dairesel yoluna dönmek, hedefe gidip gelen yolunu sürdürmektir. Asıl haz kaynağı bu kapalı dairenin tekrara dayalı hareketidir. Hedefe bir kez ulaşılınca eylemin asıl amacının yolun kendisi olduğu kavranır. " Hedef nihai varış yeridir, oysa amaç yapmak istediğimiz şey yani yolun kendisidir. " Lacan'ın söylemek istediği dürtünün gerçek maksadının hedefi tam olarak tatmin edilmek değil amacı olduğudur.

Haz (Jouissance ) içinde imkânsızlığı barındıran haz'ın o bir türlü doyurulamayan halidir. Örneğin rahimden koparılmışlığın yaşattığı bağlantısızlığın tatmini yoktur. (Ancak psikotik bir durumda mümkündür.) Oysa (jouissance) haz bu eksiğin giderilmesi fantasmasını yaratarak kendini gerçekte temellendirmeye çalışır. Acıda ölümde semptomların sürdürülmesinde bulunduğu paradoks haz'ın (jouissance'ın ) ta kendisidir.