geri dön / back
TR / ENG

Burak Arıkan
BURAK

01 Kasım – 13 Aralık 2011

Maçka Sanat Galerisi 35. yıl sergi ve etkinliklerinden Nazlı Gürlek'in küratörlüğünde Eylül 2011 – Haziran 2012 tarihleri arasında düzenlenen BENGÜ BURAK VOLKAN ALP ELMAS İZ başlıklı sergi dizisinin ikinci kişisel sergisi BURAK açılıyor.

Burak Arıkan'ın Koleksiyoncu Sanatçı Ağı: Aşama II (2011) adlı işi, sanat topluluğunun “doğası” üzerine, devam etmekte olan bir veri oluşturma ve haritalama araştırmasının ikinci aşaması. Veri oluşturma sürecinde haritada yer alan her koleksiyoncudan, sanatçılarının listesi rica edildi. Harita, daveti kabul ederek projeye katkıda bulunan koleksiyoncular ile onların Arıkan'la paylaştıkları listelerdeki sanatçıları içeriyor. Sanatçılar, kendiliğinden organize olabilen bir yazılım-diyagram üzerinde koleksiyoncular arasındaki bağlantıları kurarak haritada merkezi aktörleri, dolaylı bağlantıları ve yoğun kümeleri göz önüne seriyor.

Koleksiyoncu Sanatçı Ağı: Aşama II, sanat dünyasının ana dinamiklerinden olan koleksiyoncu-sanatçı ilişkisini kamuya ve sorguya açmayı amaçlıyor. Arıkan, mevkiler, ayrıcalıklar ve gizlilik üzerinden işleyen sanat dünyasını, serbest erişim, açık paylaşım ve katılımcı prensiplere dayalı işleyen teknolojik sistemlerle incelemeye alıyor. Bu uzun süreli projenin ilk aşaması Perili Köşk'teki Borusan Contemporary Müzesi'nin daimi koleksiyonunda bulunuyor. İkinci aşamada ise Maçka Sanat Galerisi çevresindeki koleksiyoncu ve sanatçılar ağa ekleniyor. Galerinin sokağa açılan ön mekanında ağ haritası sergilenirken, arkadaki ikinci mekanda ise izleyicilerin bilgisayar başında ağ içinde araştırma yapabilecekleri interaktif bölüm ve araştırma sürecinden kesitler yer alıyor.