geri dön / back

TR/ENG

FÜSUN ONUR
"Çeşitlemeler"

9 Ekim – 8 Aralık 2012

Maçka Sanat Galerisi, 2012-2013 sezonunu Füsun Onur’un “9 Ekim-1 Aralık” tarihleri arasındaki “Çeşitlemeler” sergisiyle açıldı.

Hem yurtiçinde hem de yurtdışında sergiler açan ve karma sergilerde yer alan Onur, bugün kavramsal sanatın en sık kullanılan araçlarından biri olan Enstalasyon/Yerleştirme sanatının Türkiye’deki gelişimine en çok katkıda bulunan kadın sanatçılardan biridir.
Geçtiğimiz aylarda Almanya, Kassel’de gerçekleşen ve dünyanın en önemli sanat etkinliklerinden biri olarak kabul edilen Documenta 13 sergisine katılan sanatçı, kendine ait bir katalog basılan 6 sanatçıdan da biri olmuştur.

Füsun Onur’un sanat pratiğini ve yenilikçi anlayışını sanatçının erken dönemlerinden beri destekleyen Maçka Sanat Galerisi aynı zamanda, Onur’un daha önce 1987 yılında “İmin İmi”, 1991’de “Galeri Işıkları”, 1995’de “Kadans” ve 2000’de “Prelüd” kişisel sergilerini açtığı galeri mekânıdır.

Karışık tekniklerle hazırladığı yeni çalışmalarını “Çeşitlemeler” adı altında sergileyen sanatçı, izleyiciye galeri mekânıyla kurabileceği yeni bir dialog olanağı ve yeni bir anlatım sundu.