Liza Bear - Avalanche'ı Yaparken -

Slider   |   Back

26 Ekim 2011, Çarşamba, 18:30

Galeri, 35. yıl etkinlikleri kapsamında 1970'lerin fenomen sanat dergisi Avalanche'ın kurucularından Liza Béar'i konuşmaya davet etti. Bu proje, İstanbullu izleyiciyi, Maçka Sanat Galerisi'nin odağına aldığı kavramsal sanat üretimlerinin uluslararası düzeydeki aktörleri ve önemli yapıtlarıyla diyaloğa davet ediyordu.

1968’de Liza Béar ile çağdaş sanat tarihçisi ve bağımsız küratör Willoughby Sharp tarafından kurulan ve sanatçıların perspektifinden avangart üretimlere odaklanan dergi, sanatçılarla söyleşiler yayınladı ve işlerini belgeledi. New York’ta kurulan dergi 1970-1976 arasında on üç sayı yayınladı. Kimi kişisel sergilerinden de önce Avalanche'da yer alan sanatçılar arasında Vito Acconci, Joseph Beuys, Walter De Maria, Jan Dibbets, Philip Glass, Sol LeWitt, Richard Long, Gordon Matta-Clark, Bruce Nauman, Dennis Oppenheim, Yvonne Rainer, Keith Sonnier, Richard Serra, Robert Smithson, Lawrence Weiner ve Jackie Winsor bulunuyor.

Liza Béar'in konuşmasını takip eden iki gün boyunca Avalanche arşivinden fotoğraf ve film kayıtlarından oluşan bir seçki Maçka Sanat Galerisi'nde sergilendi. Seçki, Liza Béar'in MoMA’dan Christophe Chérix ile Avalanche üstüne görsel öğeler de içeren konuşması; sanatçı Jackie Winsor'u atölyesinde heykel yaparken gösteren 1975 tarihli bir film ve Béar'in Avalanche’da yer verilen sanatçıların New York’taki sergi açılışlarında çektiği kayıtlardan oluşuyor.

© 2020 Maçka Sanat Galerisi (MSG)            info@mackasanatgalerisi.com