Adnan Çoker- 2000 - 2001“Eksik Burçlar”

(23 Ocak-10 Mart 2001)

Çoker’in 8 tuvali ve 3 baskısı sergilenmiştir.

Sergi hakkında yazılar:

  • Adnan Çoker, “Madde İllüzyonu”, Yapı dergisi, Mart 2001.
  • Özlem Altunok, “Toprağının Şarkısını Söylüyor”, Cumhuriyet gazetesi, 8 Şubat 2001.
  • Evrim Altuğ, “Aydınlığın ‘Eksik Burçlar’ı”, Radikal gazetesi, 5 Şubat 2001.
  • Anonim, “Mudo Maçka’da Bir Öncü Ressam”, Radikal gazetesi, 17 Ocak 2001.
  • Anonim, “Eksik Burçlar”, Maison Française dergisi, Şubat 2001.

“Maçka Sanat Galerisi, faaliyete geçtiği yıllardan bugüne Modern Türk Sanatı’na büyük katkıda bulunmuş ve birçok sergiye ev sahipliği yapmıştır. Sadece sergiler kurmakla kalmamış,düzenlediği aydınlatıcı paneller ve konferanslarla sanatseverlerin ufkunu açmış, daha çok düşünmelerine yardımcı olmuştur. Tabii ki MSG’nin saygıdeğer sahibesi değerli dostum Rabia Çapa büyük bir özveriyle yıllarca bulunduğu çizgiden sapmamış, bazen zorluklarla da olsa izleyiciye daima üst düzey modern sanat sergileri sunmuştur.

Rabia Hanım’la tanışmam uzun yıllar öncesine dayanır, ilk görüşmemizde MSGSÜ’deki odama kardeşi Varlık’la birlikte gelmişti. O gün ondaki hevesli ve kararlı tutum, üzerimde pozitif bir etki bırakmıştı. MSG açıldıktan sonra, çeşitli aralıklarla yaptığım üç sergi vesilesiyle de dostluğumuz pekişmiştir. Onun bir anda aklına geliveren ‘Yeni Yıl Ağacı Sergileri’, sanatsal hediye kavramını akıllara yerleştirmiş ve pek olumlu bir etki göstermiştir.

Bunca yıllık emeğin sona ermesi, galeri açısından bir devrin kapanması anlamına gelmekte ve beni fazlasıyla üzmektedir. Ama galeri arşivinin büyük bir titizlikle ileriye taşınacak olması, sanatın devamlılığı açısından bir ümit kaynağıdır. Yeri doldurulamayacak bir sanat mekânının sonsuza kadar zihinlerimizde yaşayacağı gerçeğini kabul ederek, sevgili Rabia Çapa’nın mutlu geleceğinde daima sanatla yoğrulmayı sürdüreceğini umuyorum. Yine de böyle bir galerinin faaliyetini sonlandırıyor olması sanat ortamımız için büyük kayıptır, demekten kendimi alamıyorum.”

Adnan Çoker (14.08.2016)

© 2020 Maçka Sanat Galerisi (MSG)            info@mackasanatgalerisi.com